Carstensz Pyramid - nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie - 7. února 2019

17.01.2019 09:50

Během včerejší cestovatelské besedy jsme s panem Josefem Polaštíkem zdolali jeden z vrcholů Koruny planety Carstenszovu Pyramidu nacházející se v provincii Papua, jež je nejvyšší horou Austrálie a Oceánie. Koruny planety je horolezecký projekt, kdy se horolezci snaží zdolat nejvyšší hory všech sedmi kontinentů. Samotná horolezecká výprava na tuto horu není podle slov přednášejícího až tak náročná, jak získat povolení vůbec do Papuy vycestovat a domluvit se zde s místními obyvateli. Pan Polaštík se svými přáteli strávil několik dní s místními v jejich vesnici, než se pralesem vydali na třídenní cestu k hoře. Životní podmínky a zvyklosti Papuánců zaskočili snad každého posluchače v sále – žádné hygienické návyky, celodenní lelkování ve vesnici, obživa jen z toho, co prales nabídne a z čínských prasátek, kterou jsou zde měnou, loupeživé nájezdy sousedů a mnoho dalšího. Každodenní lijáky komplikovaly cestu a prales se stal zrádným místem plných nástrah v podobě bahenných louží a nezpevněného terénu. Po náročné třídenní cestě stanuli u úpatí Carstenszovy Pyramidy, kde založili základní tábor. Cesta na vrchol hory trvala několik hodin a nahoře se cestovatelé vyfotili s národními vlajkami. Pokořením nejvyšší hory Austrálie a Oceánie se pan Polaštík přiblížil k splnění projektu Koruny planety. Teď mu už chybí jen vystoupat na Mount Everest, ze kterého se musel kvůli komplikacím vrátit. Překvapil nás enormní zájem posluchačů, kterých přišlo přes 60, a museli jsme přidávat židle k sezení. Naprostá spokojenost s přednáškou se projevila vzápětí po výkladu, kdy lidé děkovali za úžasně strávený večer jak panu Polaštíkovi, tak i nám knihovnicím, což nás velmi těší.

E. Koukalová