Černobyl: Spící peklo - přednáška 16. 11. 2021 od 17:00

10.11.2021 09:19

Po několika změnách termínu se nám konečně podařilo úspěšně uspořádat přednášku pro veřejnost o jaderné tragédii v Černobylu. Pozvání do naší knihovny přijal fotograf a novinář Tomáš Kubeš, který místo tragédie několikrát navštívil. Na začátku jsme se seznámili s životem na Ukrajině, jak to tam chodí a co všechno pro návštěvu země a místa nehody potřebujete. Po úvodu jsme se dostali na samotné místo. Černobylská oblast je rozdělena na dvě barevné zóny – žlutou a červenou. A my jsme s posluchači navštívili obě. Dechberoucí videoukázky z města duchů Pripjať až mrazily v zádech a často byly doprovázené pravidelným pípáním, které upozorňovalo na vyšší obsah radiace v okolí. Pan Kubeš nás seznámil i se základními fakty nehody, jak probíhala evakuace, jak se hasiči snažili po dvou minutách od výbuchu zamezit velké katastrofě a seznámil nás i s několika svědky, kteří událost přežili a po několika letech se do zóny duchů vrátili. Přednáška byla velice zajímavá a doplněná o mnoho zkušeností a tipů pro ty, kteří by se do Černobylu chtěli podívat. Moc děkuji panu Kubešovi za úžasnou přednášku a všem posluchačům, kteří přišli i přes covidová opatření.