PODHUL - graffiti v hulínském podchodě

18.03.2019 13:56

Dnes proběhla v přednáškovém sále knihovny debata o graffiti projektu PODHUL, který má za cíl zkrášlit podchod na nádraží v Hulíně. Nejedná se ovšem o nějaké pouliční malůvky, ale o propracovaný projekt, který má skloubit moderní novodobé graffiti s historii města. Zdi hulínského pochodu by se měly proměnit v takovou kroniku s nejdůležitějšími historickými milníky města a každému, ať už místnímu či projíždějícímu, by měly zprostředkovat to nejpodstatnější z městských dějin. Celkem by mělo být ztvárněno 22 milníků, na jejichž vybrání se podílel pan Vlastimil Úlehla s tvůrci samotného projektu. Historické graffiti mají určitá striktní pravidla, která sprejeři musí dodržet. Například musí použít 3 základní barvy města – modrou jako základ, červenou na obtahy a obrysy a bílou na drobnosti. Do projektu by se mělo zapojit 22 lidí a do Hulína přijedou sprejeři i z ciziny např. z Anglie či Holandska. Graffiti by pak měly pokrývat zdi od vchodu až po schodiště. Doufejme, že počasí bude přát této umělecké události a během letních měsíců se podchod změní k nepoznání (v tom dobrém slova smyslu).