ADAMEC Luděk

17.1.1927 Hulín – 13.2.2006

 

            Učitel, malíř. V Hulíně prožil své dětství. Po mamince zdědil výtvarný talent. Studium ho zavedlo na Jesenicko. Dostal umístěnku do pohraničí a tam od svých 18 let vyučoval výtvarnou výchovu, hrál i na housle. Protože neměl pevné zdraví, dostal propustku z pohraničí , i když nechtěli odsud pouštět.

            Další štací byl Bělov, učil děti, založil divadelní kroužek, vyráběl s dětmi maňásky a kulisy. Také ilustroval časopis pro děti a učitele. Malůvkami vyzdobil i místní kroniku. Nerad Bělov opouštěl, rodina se přestěhovala do Divok. Protože jeho rodinu označili za kulaky (rodiče v Hulíně) a zabavili všechen majetek, nedostal slíbenou práci v pedagogické škole. Studoval Institut výtvarného umění ve Zlíně, chyběl mu poslední rok – ani tu školu nemohl dokončit. V Divokách ho režim pronásledoval na každém kroku. Mohl učit dál, ale nesměl mít žádné řídící funkce.

            Po přestěhování do Kroměříže učil výtvarnou výchovu 18 let na Komenské škole, 10 let i v tehdejší Lidové škole umění, na obchodní akademii, pak dva roky výtvarnou výchovu ve Zdounkách. Svůj život proměnil v malování. Maloval krajiny, zátiší, ovoce, květiny. Nejvíce používal tempery a oleje, pouštěl se i do akvarelů, linorytů, kreseb. Celý život dělal něco z výtvarnictví, ať už to bylo cokoliv. Miloval slunečnice, ta rostlina hýří barvami, často ji maloval. Maloval plakáty, obrazy, pracoval s dřevem. Některé obrázky se dostaly daleko, do Rakouska, Itálie, dokonce až do Austrálie.

            S bývalým spolužákem, p. Smažinkou dělal intarzii. Na Hostýně, podle Křížové cesty namaloval hlavu Krista, p. Smažinka ji udělal v intarzii a hotovou ji pak poslali jako dar papeži do Říma. Spolu udělali i stylizace všech významných budov v Kroměříži. Ilustroval básnickou sbírku hulíňana Ing. Bohumila Pospíšila „Vzpomínky na Hulín“. Také ho ovlivnilo sakrální umění. Vyřezával sochy svatých, např. sv. Floriána, která je v kapličce v Soběsukách.

            Bratr Vojtěch (*1933, + 2011 sochař ) a Vít (*1925, + 2015 architekt).


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz