Pluk. BÁRTA Jindřich

30.6.1904 Hulín – 17.11.1997 Hulín

 

            Své mládí prožil v Hulíně. Po studiích na kroměřížské reálce odchází na Vojenskou akademii do Hranic na Moravě, kde je v roce 1924 vyřazen jako poručík pro výkon ženijní služby. V té době mladá Československá republika potřebovala vybudovat letectvo a proto se dobrovolně hlásí do této nové armádní složky. Výcvikem prochází nejdříve na letišti Matzelbach u Chebu.

            V roce 1928 jako poměrně mladý nadporučík 1. leteckého pluku vyhrál naprosto suverénně závody leteckých pozorovatelů na armádních leteckých závodech v Praze-Kbelích. Později v roce 1931 byl MIVO vybrán k předváděcím letům naších nových strojů typu S616, vyrobených v továrně Avio, a spolu s velitelem úspěšně absolvoval let přes Lotyšsko a Litvu do Finska – trať více než 4200km dlouhou s přeletem Finského zálivu v šířce 200km. Posádky těchto letadel dokázali přistát v Helsinkách na travnaté pasece tamního letiště, dlouhé necelých 200m, což vzbudilo obdiv odborníků nad dovedností našich letců a spolehlivosti na našich strojů.

            Další kariéra jej zavádí opět do Chebu, pak Mladé u Milovic a konečně do Prostějova, kde působil jako důstojník při výcviku nastupujících pilotů. V době protektorátu nedobrovolně působil v Přibyslavi a v 50. letech musel změnit modrou uniformu za ostré pero korektora v pražském vydavatelství. Do Hulína se vrací v roce 1983. Dopisuje do Obrany lidu, Muzejních novin a regionálního tisku. Aktivně se účastní činností Klubu vojenských důchodců v Kroměříži.

            Byl nositelem několika státních vyznamenání. Zemřel 17. listopadu 1997. Plukovníku letectva v.v. byl vystrojen vojenský pohřeb.

 


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz