Prof. MUDr. DVOŘÁK Jiří

22.11.1948 Hulín

 

            Ředitel neurokliniky a profesor lékařské univerzity v Curychu, šéflékař Mezinárodní federace fotbalu FIFA. Takové je stručné image sympatického lékaře, který se narodil 22.11.1948 v Hulíně v učitelské rodině ing. Václava a Boženy Dvořákových. Medicínu začal studovat na Karlově univerzitě v Praze a dokončil ji v Curychu jako emigrant z roku 1968. Zde se pak oženil se švýcarskou občankou Babette, s níž má čtyři dospělé děti. Dnes je uznávanou evropskou kapacitou ve svém oboru.

            Jako lékař specialista na poruchy páteře se ve Švýcarsku k fotbalu dostal při léčení prezidenta FIFA a s jeho pomocí vymýtil z fotbalu některé nebezpečné zákroky, jako skluzy ze zadu a přísnější trestání za fauly loktem. Ve své snaze předcházet úrazům ve fotbale se stal více než úspěšným. Díky jeho cvičebnímu programu „11plus“, který se propaguje po celém světě, se počet závažnějších zranění snížil až o 50%. Úspěšnost programu byla vědecky prokázána lékařskými výzkumy na klinice v Curychu a biomechanickými studiemi v Kanadě na speciálních figurínách. Ve Švýcarsku jde v současné době díky jeho osvětě o 20% méně peněz na léčení významných osobností fotbalového světa, jako je např. Pavel Nedvěd, bývalý kapitán čs. reprezentace a hvězda Juventusu Turín.

            Po roce 1989 vstoupil prof. MUDr. Jiří Dvořák do organizace české lékařské vědy. Předsedal Správní radě Institutu grantové agentury ministerstva zdravotnictví, kterou úspěšně dovedl k integraci do evropského kontextu v roce 2001. Za významný přínos organizace české lékařské vědy mu byla v roce 2008 udělena pamětní medaile 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a v roce 2009 byl oceněn Českou lékařskou společností J. E. Purkyně pamětní medailí Univerzity Karlovy.

            Z jeho popudy pak v roce 2010 získali lékaři Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce jako první ze zemí bývalého východního bloku Certifikát nejvyššího stupně kvality péče o fotbalisty od mezinárodní federace FIFA. Tímto pak byl umožněn na Bulovce vznik specializovaného centra FIFA.

            V roce 2010 na mistrovství světa ve fotbale v Jižní Africe předložil svůj největší projekt pod názvem Football for Health – fotbal pro zdraví. Jeho cílem bylo využití neobyčejné popularity fotbalu dětmi v Africe pro zdravé životní návyky a zdravý život. Získal pro něj jako garanty 11 světových fotbalových hvězd jako jsou např. Messi, Henry, Efo, Essen, Buffo a další. Prof. Dvořák věří, že díky projektu vyléčil kus Afriky, že fotbal je prostředkem, jak udělat svět lepší. A v tomto je především velikost jeho osobnosti.


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz