LANČÍK František

5.12.1886 Hulín – 15.1.1976 Přerov

 

            Poslední předválečný starosta Přerova, sociální demokrat. Do paměti současníků se navždy vrylo jako hrdinné a nebojácné chování, kdy jako starosta města odmítl podat představiteli okupační moci, německému plukovníkovi, ruku. Stal se dokonce organizátorem protifašistického odboje na Přerovsku. Za to měl být mezi zatčenými první velké vlny zatýkání v přerovském okrese. Podařilo se mu však uprchnout a dostat do Anglie.

            Ve svých čtyřiapadesáti letech vstoupil do čs. zahraniční armády. Do protinacistického odboje se zapojili i ostatní členové jeho rodiny. 30letý syn Jaroslav zahynul jako příslušník 311 čs. bombardovací perutě. Jméno Jaroslava Lančíka je uvedeno na památníku padlých čs. letců ve II. světové válce (1939 – 1945) v Praze-Dejvicích na nám. Svobody, který byl odhalen 12. května 1995. Nacisté popravili Lančíkovu manželku Hermínu i 18letou dceru Evu.

            Fr. Lančík se po válce vrátil do Přerova, ale nenašel zde odpovídající uplatnění, odešel na Karlovarsko. Poté, co komunisté uchopili absolutní moc v únoru 1948, ztratil své místo na ONV v Podbořanech a vrátil se do Přerova. Tehdejší mocní jej doma podrobili těžké diskriminaci. Pracoval jako dělník a vzdálen veřejnému životu, ale obklopen přáteli, 15. ledna 1976 zemřel.


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz