MRÁZEK Gotthard

9.9.1910 Přerov – 22.6.1942 Brno

 

S rodiči bydlel v Hulíně. Po studiích na holešovském gymnáziu, kde v roce 1929 maturoval a po vojenské službě, byl několik roků bez zaměstnání. Protože byl dobrý muzikant a hrál na celou řadu nástrojů, např. na housle, saxofon a klarinet, živil se hraním v různých kapelách. V červenci roku 1936 nastoupil úřednické místo na okresním úřadě v Přerově. V lednu příštího roku byl přeložen do Českého Těšína na policejní ředitelství. Bylo to v době neklidu a bojůvek v polském pohraničí. V dubnu roku 1937 zde uzavřel sňatek s Boženou Dusíkovou, rodačkou Hulína, absolventkou obchodní školy v Přerově, se kterou měl již pětiletou známost.

            V září 1938, když republika podle mnichovského diktátu musela předat Těšínsko Polsku, byl přeložen do Vyškova. Zde pracoval na Okresním úřadě, na policejním oddělení jako aktuár. Sehnal byt v Nosálovicích (nyní součást Vyškova). V roce 1939 začal spolupracovat s ilegální odbojovou organizací Obrana národa. Obstarával občanské průkazy lidem, kteří žili v ilegalitě, dodal jich 72 kusů.

            Dne 20. listopadu 1941 byl na cestě do úřadu zatčen gestapem a uvězněn v Brně-Kounicových kolejích na bloku B v cele 34. Tam byl sedm měsíců ve vyšetřovací vazbě. Na základě rozsudku stanného soudu v Brně, za udržování styků s osobami Říši nepřátelskými, popraven zastřelením 22. června 1942 v Brně-Žabovřeskách.

            V roku 1946 byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam. V budově Okresního úřadu ve Vyškově je umístěna pamětní deska se čtyřmi jmény obětí nacismu zaměstnanců tohoto úřadu, mezi nimi i jméno Gotthard Mrázek. Jeho jméno je i na pamětní desce obětem II. světové války v budově gymnázia v Holešově.


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz