Rtm. RUPRECHT Václav

30.9.1917 Hulín – 25.8.1944 Lamanšský Průliv

 

            Narodil se v Hulíně, rodina se však záhy odstěhovala do Přerova, kde se po ukončení školní docházky vyučil automechanikem. V 19 letech nastoupil vojenskou službu. Pilotní výcvik a poddůstojnickou školu absolvoval u 5. leteckého pluku v Brně roku 1936.

            V době ohrožení ČSR odchází přes Polsko do Francie. Odešel 19. června 1939 a již 30. července se hlásí v Paříži, kde čeká na vyřízení žádosti o přijetí do cizinecké legie, kam byl zařazen počátkem září a v polovině října byl přemístěn na leteckou základnu do speciálního leteckého výcviku. Po kapitulaci Francie, opouští tuto zemi a po sedmidenní plavbě přistává na půdě Velké Británie a v přístavu Falmouth, kde byl přijat do RAF na Czechoslovak depot v Cosfordu v hodnosti AC2 – vojín, nováček. V závěru roku 1940 prodělává výcvik na strojích typu Hart, Master a Hurricane a po ukončení byl povýšen na desátníka. V roce 1941 odchází do bojového stíhacího výcviku a v červenci nastupuje operační službu u 312. perutě, kde byl v závěru roku povýšen na rotného. Roku 1942 byl vyznamenán dvěma čs. medailemi za chrabrost a povýšen na rotmistra. Roku 1943 po operačním odpočinku nastupuje bojovou službu u 313. perutě. Roku 1944 vyznamenán Čs. válečným křížem 1939.

            Dne 25. srpna 1944 útočí roj čtyř letounů typu Spittfire na železniční stanici u Raalte v Holandsku. Letouny se po akci srovnaly do předepsané formace a vydaly se na zpáteční cestu do Anglie. V době, kdy se nacházely asi 90km východně od anglického přístavu Yarmouth se nad mořem odpoutal Ruprechtův stroj od skupiny, přešel do střemhlavého letu a zapadl do moře. Stalo se tak v 19:45 hod. britského času. Příčin jeho smrti mohlo být několik a je velmi těžké dnes určit tu pravou. Většina jeho spolubojovníků se shoduje v tom, že pravděpodobně došlo k poruše dýchacího přístroje, kdy v závislosti na výšce letu dochází poměrně rychle ke ztrátě vědomí a smrt je tedy milosrdná.

            Václav Ruprecht byt dekretem velitele letectva PVO na základě morální a politické rehabilitace rozkazem MO ČSFR ze dne 29. května 1991 povýšen do hodnosti plukovníka v.v. in memoriam. Jeho jméno je uvedeno na pamětní desce v klubovně Čs. národního domu v Londýně a rovněž na památníku čs. letců v Praze, odhaleném roku 1996.

 

 

Literatura:

E. Čejka: Zlomená křídla (1970)


Webovky.knihovna.cz Web vznikl za podpory projektu Webovky.knihovna.cz