Pohádková noc s Andersenem

28. 3. 2022 11.38
Po dvouleté pauze další Noc s Andersenem.

Konečně to bylo zase tady! Tradiční nocování v knihovně se po dvouleté pauze vrátilo. Březen – měsíc čtenářů – jsme zakončili Nocí s Andersenem. Již před dvěma lety bylo téma nocování Pohádkové putování s Boženou Němcovou, jelikož v roce 2020 slavila česká spisovatelka výročí narození. Kvůli koronaviru jsme akci museli zrušit a o dva roky později jsme se rozhodli, že téma ponecháme stejné, jelikož na rok 2022 připadalo 160. výročí úmrtí Boženy Němcové, tak vlastně proč ne?!
V pátek 25. března již před pohádkovou bránou čekali na děti, které se rozhodly prožít noc plnou zábavy, tvoření a her, samotná Božena Němcová, chytrá horákyně, Káča a čert. Hned na začátku se děti seznámily se samotnou českou spisovatelkou a doplnily chybějící informace do jejího životopisu, aby se o ní dozvěděly víc. Pozvání do naší knihovny přijala i Marika Koňářová, která nocležníkům přijela ukázat dechberoucí písečnou animaci. Nejprve do písku kreslila pohádkové postavy, což se nám krásně hodilo k tématu, a pak zvířátka a rostliny. Děti si potom samy mohly vyzkoušet něco nakreslit. Byl to ohromný zážitek, navíc většina dětí znala paní Mariku z televize z programu DÉČKO, takže nechyběly ani fotografie s televizní hvězdou. V průběhu pohádkového večera se děti dostaly do pohádky O perníkové chaloupce, zde si vytvořily i svou vlastní perníkovou chaloupku a v sobotu zkoušely loupat perníček se svým jménem ze střechy. Navštívili jsme i Káču s čertem, kde děti skládaly básničku, a pak se snažily porazit Káču v židločkované. Prohlíželi jsme si knížky, dívali se na filmy, dobře jedli a bavili se. Nevšední noc v knihovně dopadla dobře a brzy ráno jsme již byli zase všichni na nohou, posnídali a uklidili ležení. V sobotu nás přišel navštívit pan starosta Mgr. Roman Hoza, který dětem přečetl pohádku O Smolíčkovi, děti se následně snažily složit obrázky tak, jak šla pohádka po sobě. A pak už na nás čekalo závěrečné rozloučení. Každý noční dobrodruh dostal pamětní list, perníček s vlastním jménem a několik drobností. Všem dětem děkujeme za jejich účast, byly jsme úžasní, moc jsme si to všichni užili a budeme se těšit zase za rok.
Text: E. Koukalová, vedoucí MěK Hulín
Foto: L. Polišenská